Archiwum - marca 2017

MAR

16

linkologia.pl spis.pl
 

Witam serdecznie. Kolejny post jest dedykowany chorobię, z którą walczę dzielnie od roku.:)

Dziś trochę ogólnie, a jutro informację odnośnie diety w refluksie.

Refluks to zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dochodzi do tego, ponieważ obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien funkcjonować jak wrota, zamykające światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. Jeśli kwaśna treść z żołądka jest zarzucana do przełyku wielokrotnie, w błonie śluzowej tego ostatniego może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się zgaga, a niekiedy wręcz uczucie pieczenia w jamie ustnej.

U ludzi zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte objawy refluksu pojawiają codziennie u około 5—10% osób, i raz na tydzień u około 20% populacji. Ryzyko zachorowania na refluks wzrasta razem z wiekiem, i rozwija się z podobną częstotliwością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Refluks to choroba, która najczęściej objawia się: 

  • bólem brzucha,
  • zgagą,
  • odbijaniem się: pustym oraz kwaśnym,
  • zarzucaniem treści pokarmowej do przełyku,
  • uczuciem pieczenia w mostku, 

Istnieją również objawy, które zmuszają do jak najszybszej wizyty u lekarza, są to między innymi: krwawienie z przełyku, znaczny spadek wagi, problemy z przełykaniem. Warto przy okazji objawów refluksów, wspomnieć o tych mniej typowych czynnikach mogących wskazywać na chorobę: suchy kaszel, ból w klatce czy chrypka. Niektóre dolegliwości towarzyszące refluksowi nasilają się po spożyciu tłustych i obfitych posiłków, podczas parcia lub pochylania się.

Jeśli odczuwasz któreś z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Może on zalecić ci badanie radiologiczne przełyku z kontrastem, badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, 24-godzinną pH-metrię. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre objawy wskazujące na refluks wcale nie muszą go oznaczać.

Bardzo często przy okazji refluksu padają pytania czy można całkowicie wrócić do zdrowia, po odpowiednim leczeniu. Mimo, że refluks nie jest chorobą zagrażającą życiu to może skutecznie je utrudnić. Warto pamiętać o leczeniu podtrzymującym, ze stosowaniem jak najmniejszej (ale skutecznej) dawki inhibitorów pompy protonowej, hamującej przykre objawy. W przypadku łagodnego refluksu prognozy są bardzo dobre, niestety inaczej jest w przypadku gdy refluks jest zaostrzony, może dojść do powikłań w postaci zwężenia przełyku. Zwężenie przełyku to inaczej tzw. przełyk Barretta, który jest już stanem przedrakowym i należy go stale kontrolować. Może on przejść w stan nowotworu przełyku.

Pozdrawiam. ;)

zdrowe-odzywianie   tagi:

Strona główna


Archiwum

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112